2001 County Results 6 & under Girls

GWINNETT COUNTY CHAMPIONSHIP MEET - 7/13/01 to 7/15/01
Gwinnett County Swim League, Inc.
Emory University Pool
Results - 6 & Under All events
 
Event 55 Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
 
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Schick, Taylor 6 Peachtree Corners North Manor 16.71 16.91 24
2 Floor, Kayla 6 Meadow Trace Marlins 18.11 17.60 21
3 Sheffer, Abigail 6 Rivershyre 20.36 18.91 20
4 Crandall, Morgan 6 Timber Ridge 19.76 19.56 19
5 Wynn, Melissa 6 Berkley Hills 20.13 19.70 18
6 Bigg, Morgan 6 Nantucket Novas 18.97 19.90 17
7 McKenzie, Claire 6 Peachtree Station 24.20 20.26 16
8 Riddle, Holley 6 Spalding Corners 22.21 20.28 15
9 Thunhorst, Jennifer 6 Peachtree Corners North Manor 20.09 20.43 14
10 Nateras, Stephanie 6 Forest Hills/YMCA 21.55 21.33 13
11 Edwards, Taylor 6 Quinn Ridge Swim Team 24.30 21.41 11
12 Stevens, Camie 6 Sugarloaf Tpc 25.64 21.58 9
13 Burroughs, Leah 6 Hanarry West 23.10 21.64 8
14 Wright, Elizabeth 6 Morning View 22.37 21.83 7
15 Osborne, Shelby 6 Meadow Trace Marlins 26.18 22.52 6
16 Hodgson, Alyssa 6 Coopers Pond 24.59 23.04 5
17 Watkins, Alex 6 Hurricane Hills 25.14 23.64 4
18 Renshaw, Elyse 6 Cricket S & R Club 26.32 23.79 3
19 Yelvington, Marta 6 Parkview 24.16 24.11 2
20 Jones, Lydia 5 Forest Hills/YMCA 24.50 24.36 1
21 Kraft, Katie 6 Kingfish Swim Team 26.11 24.52  
22 Towey, Meredith 6 Flowers Crossing 28.60 24.56  
23 Bates, Madison 6 Summit Chase Country Club 25.60 24.62  
23 Mullins, Megan 6 Rivermoore Park Riptide 24.17 24.62  
25 Hill, Sarah 6 Spalding Corners 28.25 24.69  
26 Smith, Kenan 6 Kingfish Swim Team 27.64 24.80  
27 Orr, Cristina 6 Rivermoore Park Riptide 27.23 24.85  
28 Yost, Jean 6 River Oak 27.19 25.09  
28 Brace, Casey 6 Steeple Station Stingrays 25.50 25.09  
30 Rupprecht, Laura 6 River Oak 26.44 25.14  
31 Christensen, Katherine 6 Edgewater Lightning 28.41 25.26  
31 Greene, Lauren 6 Sugarloaf Tpc 23.93 25.26  
33 Nunnelly, Mary Ellen 6 Cedar Creek Stingrays 27.17 25.33  
34 Pardee, Elise 6 Sugarloaf Tpc 26.17 25.34  
35 Fielder, Madison 6 Maple Ridge Manta Rays 25.89 25.42  
36 Mclemore, Katherine 6 Hanarry S & R Club 28.35 25.49  
37 Tuley, Rachel 6 Sugarloaf Tpc 25.40 25.51  
38 Sylvia, Megan 6 Maple Ridge Manta Rays 25.42 25.59  
39 Miller, Sarah 5 Peachtree Corners North Manor 25.63 26.02  
40 North, Jordan 6 Apalachee Aquatics 25.81 26.19  
41 Greeff, Kelsey 6 Morning View 26.67 26.63  
42 Kennedy, Emily 5 Morning View 28.10 27.09  
43 Palmer, Anslee 6 Morning View 28.04 27.30  
44 Campbell, Amelia 6 Mountain Park Sharks 27.19 27.33  
45 Hughes, Jordan 6 Hamilton Mill 26.68 27.55  
46 Desena, Nicole 5 Morning View 28.38 28.13  
47 Gump, Nicole 6 Hamilton Mill 28.22 28.14  
48 Ward, Valerie 6 Hanarry West 27.07 28.19  
49 Thomas, Ansley 6 Rivermoore Park Riptide 28.54 29.60  
50 Settlage, Sarah 6 Berkley Hills 27.19 31.44  
--- Fischels, Amanda 6 Duluth Thunderbolts 28.45 SCR  
 
Event 59 Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
 
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Floor, Kayla 6 Meadow Trace Marlins 20.52 21.29 24
2 Crandall, Morgan 6 Timber Ridge 20.76 22.20 21
3 Wynn, Melissa 6 Berkley Hills 21.95 23.26 20
4 Schick, Taylor 6 Peachtree Corners North Manor 23.47 23.61 19
5 Thunhorst, Jennifer 6 Peachtree Corners North Manor 25.15 24.48 18
6 Bigg, Morgan 6 Nantucket Novas 24.83 25.18 17
7 McKenzie, Claire 6 Peachtree Station 27.68 25.47 16
8 Sheffer, Abigail 6 Rivershyre 24.88 25.57 15
9 Sullivan, Meghan 6 Fields 27.15 25.60 14
10 McSwigan, Shea 6 Duluth Thunderbolts 27.53 26.51 13
11 Yelvington, Marta 6 Parkview 26.23 26.65 11
12 Moran, Isabel 5 Duluth Thunderbolts 29.32 26.73 9
13 Boyd, Rachel 6 Hamilton Mill 29.76 26.76 8
14 LeBLANC, Blair 6 Fields 27.27 27.29 7
15 English, Sara 6 Steeple Station Stingrays 29.14 27.33 6
16 Tuley, Rachel 6 Sugarloaf Tpc 27.52 27.35 5
17 Hodgson, Alyssa 6 Coopers Pond 23.38 27.37 4
18 Nateras, Stephanie 6 Forest Hills/YMCA 25.33 27.40 3
19 Stevens, Camie 6 Sugarloaf Tpc 26.23 27.45 1.5
19 Edwards, Taylor 6 Quinn Ridge Swim Team 26.62 27.45 1.5
21 Pardee, Elise 6 Sugarloaf Tpc 28.14 27.55  
22 Riddle, Holley 6 Spalding Corners 25.14 27.71  
22 Mills, Erin 6 Steeple Station Stingrays 28.55 27.71  
24 Summerbell, Sarah 6 Meadow Trace Marlins 29.68 28.62  
25 Kersh, Nicole 6 Sugarloaf Tpc 29.89 28.82  
26 Wright, Elizabeth 6 Morning View 27.86 29.04  
27 Mullins, Megan 6 Rivermoore Park Riptide 28.57 29.13  
28 Sylvia, Megan 6 Maple Ridge Manta Rays 28.07 29.21  
29 Towey, Meredith 6 Flowers Crossing 29.66 29.48  
30 Rupprecht, Laura 6 River Oak 25.56 29.51  
31 Miller, Sarah 5 Peachtree Corners North Manor 28.59 29.58  
31 Osborne, Shelby 6 Meadow Trace Marlins 29.16 29.58  
33 Ward, Valerie 6 Hanarry West 29.95 29.59  
34 Mclemore, Katherine 6 Hanarry S & R Club 29.18 29.64  
35 Kraft, Katie 6 Kingfish Swim Team 29.31 29.81  
36 Carswell, Hanna 6 Flowers Crossing 27.92 29.92  
37 Watkins, Alex 6 Hurricane Hills 28.84 29.99  
38 Jones, Lydia 5 Forest Hills/YMCA 29.29 30.06  
39 White, Caroline 5 Duluth Thunderbolts 28.84 30.10  
40 Nunnelly, Mary Ellen 6 Cedar Creek Stingrays 28.56 30.40  
41 Yost, Jean 6 River Oak 29.73 30.58  
42 McKinney, Amanda 6 Nantucket Novas 28.11 30.61  
43 Still, Stefanie 6 Flowers Crossing 28.48 31.09  
44 Flanagan, Margie 5 Sugarloaf Tpc 28.45 31.47  
45 Palmer, Anslee 6 Morning View 27.39 31.48  
46 Orr, Cristina 6 Rivermoore Park Riptide 29.59 31.76  
47 Greeff, Kelsey 6 Morning View 28.97 32.64  
48 Renshaw, Elyse 6 Cricket S & R Club 27.56 32.89  
49 Long, Heather 6 Spalding Corners 29.32 33.00  
50 Fielder, Madison 6 Maple Ridge Manta Rays 27.70 33.47  
--- Bell, Taylor 6 Connemara 29.62 SCR  

This page last modified Thu, Apr 03, 2008