2001 County Meet 8 & Under Girls Relays

 

GWINNETT COUNTY CHAMPIONSHIP MEET - 7/13/01 to 7/15/01
Gwinnett County Swim League, Inc.
Emory University Pool
Results - 8 & Under All events
 
Event 49 Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
 
Place Team   Relay Seed Time Finals Time Points
1 Peachtree Corners North Manor A 1:12.40 1:10.09 48
  1) Dore, Erika 8 2) Schick, Taylor 6 3) Thunhorst, Jennifer 6 4) Thunhorst, Catherine 8
2 Fields   A 1:14.31 1:10.65 42
  1) Douglas, Anna 8 2) Meyers, Madison 8 3) Tate, Charlotte 7 4) Feeney, Meghan 8
3 Flowers Crossing   A 1:16.06 1:12.01 40
  1) Wells, Catherine 8 2) Faulkner, Meghan 8 3) Collado, Kelsey 8 4) Gouge, Kelsey 7
4 Eastside Swim Team   A 1:14.06 1:12.08 38
  1) Zittrauer, Teresa 7 2) Ramos, Michelle 8 3) Jones, Emily 8 4) Creed, Sommers 8
5 Hanarry West   A 1:14.53 1:12.46 36
  1) Wilcoxon, Cathrine 8 2) Fraschilla, Isabella 8 3) Vaux, Katherine 8 4) Sherman, Jessie 8
6 Sugarloaf Tpc   A 1:18.37 1:14.82 33
  1) Demoss, Madison 8 2) Northcutt, Jessica 7 3) Freeman, Elizabeth 8 4) Crocker, Sally 8
6 Trotters Ridge   A 1:16.63 1:14.82 33
  1) Greenfield, Taylor 8 2) Wingo, Callie 7 3) Lopez, Anakaren 7 4) Casciano, Kiley 8
8 Plantation S & R Club   A 1:16.37 1:15.22 30
  1) Jenkins, Kelsea 8 2) Cummings, Margaret 8 3) Cummings, Rebecca 8 4) Myers, Samantha 8
9 Meadow Trace Marlins   A 1:15.87 1:15.26 28
  1) Floor, Kayla 6 2) McCandless, Hayley 8 3) Winter, Megan 8 4) Burdette, Anna 7
10 Cedar Creek Stingrays   A 1:25.64 1:15.48 26
  1) Block, Katie 8 2) Blankenship, Daron 7 3) Bosler, Sammer 8 4) Adams, Cydney 8
11 Rivershyre   A 1:22.02 1:18.05 22
  1) Miller, Erin 8 2) Tamburo, Krissy 8 3) Huys, Maggie 8 4) Pitts, Caroline 8
12 Lockridge Forest Swim Team A 1:20.15 1:18.79 18
  1) White, Nicole 7 2) Jernigan, Joanna 8 3) Gillentine, Jean 7 4) Mena, Allyssa 8
13 Morning View   A 1:19.37 1:19.29 15
  1) Barnes, Anna 8 2) Johnston, Megan 8 3) Wilson, Brandy 8 4) Kenney, Caroline 8
13 Connemara   A 1:22.94 1:19.29 15
  1) Gratton, Samantha 7 2) Hanley, Marisa 8 3) Hinds, Natasha 7 4) Gibney, Allie 7
15 Summit Chase Country Club   A 1:21.46 1:19.99 12
  1) Lohr, Kaitlyn 8 2) Bilz, Jessica 8 3) Lane, Jackie 8 4) Blount, Danielle 8
16 Waterton   A 1:21.04 1:20.18 10
  1) Orton, Rachel 8 2) Church, Lara 8 3) Rousseau, Katie 8 4) Williams, Courtney 8
17 Timber Ridge   A 1:22.19 1:21.63 8
  1) Crandall, Morgan 6 2) Hasty, Dallas 8 3) Frere, Elizabeth 8 4) Wilding, Kayla 8
18 Edgewater Lightning   A 1:25.13 1:21.92 6
  1) Bond, Caroline 8 2) Gardner, Meigan 8 3) Silva, Madison 7 4) Youngblood, Caitlyn 7
19 Berkley Hills   A 1:27.84 1:22.48 4
  1) Miller, Kendal 7 2) Young, Erin 8 3) Cottle, Anna 8 4) Wynn, Melissa 6
20 Jones Bridge   A 1:26.31 1:22.59 2
  1) Scoles, Ann Morgan 8 2) Brannon, Emily 8 3) Czajkowski, Leeanna 8 4) Carlson, Jamie-Lee 8
21 Parkview   A 1:24.09 1:22.82  
  1) Banks, Tabitha 7 2) Yelvington, Paige 8 3) Carr, Elizabeth 8 4) Caswell, Callahan 8
22 Steeple Station Stingrays   A 1:29.86 1:23.21  
  1) Snow, Sara 7 2) Sakalik, Lisa 8 3) Caine, Kayla 8 4) Pugel, Alyssa 8
23 Apalachee Aquatics   A 1:26.86 1:23.49  
  1) Hendley, Katherine 8 2) Bennett, Elizabeth 8 3) Hosford, Caitlin 7 4) Broadway, Jordan 8
24 Gwin Oaks   A 1:27.44 1:24.22  
  1) Anderson, Laura 8 2) Bloch, Dakota 7 3) Nation, Lindsay 8 4) Wilhelm, Cassy 7
25 River Oak   A 1:25.31 1:24.57  
  1) Jones, Leslie 8 2) Simmons, Sara 8 3) Egan, Dana 7 4) Egan, Carly 8
26 Spalding Corners   A 1:25.90 1:25.01  
  1) Riddle, Hannah 8 2) Dahl, Hannah 8 3) Riddle, Holley 6 4) Foulke, Alexandra 8
27 Duluth Thunderbolts   A 1:25.07 1:25.35  
  1) Christy, Karen 8 2) Bettiol, Shannon 7 3) McKenney, Tori 7 4) Moran, Christina 7
28 Rivermist   A 1:31.57 1:25.51  
  1) Gathercoal, Erin 8 2) Leggett, Savannah 8 3) Cameron, Caitlin 8 4) Dudley, Rachael 7
29 Evergreen Lakes   A 1:22.41 1:26.28  
  1) Rogers, Christina 8 2) Allison, Sara 8 3) Pounds, Alexis 8 4) Hannon, Haley 8
30 Hurricane Hills   A 1:38.02 1:26.81  
  1) Ullman, Audrey 7 2) Watkins, Alex 6 3) Jarnagin, Danielle 7 4) Cohen, Cheney 8
31 Peachtree Station   A 1:24.41 1:27.12  
  1) Gilson, Jamie 8 2) Ranney, Lauren 7 3) Hill, Emma 8 4) Mitzel, Nicole 8
32 Maple Ridge Manta Rays   A 1:27.59 1:27.38  
  1) Gatewood, Morgan 8 2) Holmes, Jessica 7 3) King, Mary Elizabeth 7 4) Hatcher, Calli 8
33 Rivermoore Park Riptide   A 1:28.18 1:27.80  
  1) Carroll, Kailey 8 2) Carroll, Jacklyn 8 3) Mullins, Megan 6 4) Orr, Cristina 6
34 Bright Water   A 1:22.61 1:28.95  
  1) Paul, Abigail 7 2) Alverson, Haley 8 3) Arenas, Gabriella 8 4) Webb, Erin 8
35 Forest Hills/YMCA   A 1:34.03 1:29.00  
  1) Nateras, Stephanie 6 2) Dilks, Eileen 8 3) Young, Emily 8 4) Lukasik, Jessie 8
36 Quinn Ridge Swim Team   A 1:29.44 1:30.01  
  1) Tzegeagbe, Dina 8 2) Patterson, Casey 8 3) Shiver, Jordan 8 4) Tzegaegbe, Dana 8
37 Hamilton Mill   A 1:31.71 1:31.29  
  1) Kempf, Lindsay 8 2) Hughes, Jordan 6 3) Smith, Shelby 8 4) Sell, Lauren 8
38 Coopers Pond   A 1:40.07 1:31.75  
  1) Oltmann, Anna 8 2) Bronaugh, Meg 7 3) Hodgson, Alyssa 6 4) Schofield, Margaret 7
39 Saratoga   A 1:39.18 1:32.51  
  1) Munck, Alyssa 7 2) Arnau, Anna 8 3) Wilhelm, Stephanie 8 4) Caputo, Amy 8
40 Kingfish Swim Team   A 1:42.40 1:32.84  
  1) Woodward, Julianna 8 2) Fetzer, Katie 8 3) Knight, Jennifer 8 4) Gutwillig, Taylor 7
41 Wild Timber Team Extreme   A 1:44.32 1:33.93  
  1) Shaw, Lindsey 8 2) McLaughlin, Tatum 6 3) Yoshimura, Chelsea 8 4) McLaughlin, Erin 8
42 Snellville Supersonics   A 1:38.75 1:35.85  
  1) Sceviour, Lindsey 8 2) O'Brien, Darcie 8 3) McIntyre, Morgan 7 4) Reid, Haley Danae 7
43 Eastmont Cove   A 1:24.96 1:37.60  
  1) Linss, Jenifer 8 2) Miller, Kristin 7 3) Freggens, Marjorie 8 4) Brasher, Morgan 8
44 Cherokee Woods East\Rivercliff A 1:41.20 1:38.88  
  1) Curlee, Sarah 7 2) Lemcke, Chelsea 8 3) Jennings, Shelby 7 4) Crawford, Kaitlyn 8
45 Nantucket Novas   A 1:47.52 1:39.39  
  1) Smith, Rachel 8 2) McKinney, Amanda 6 3) Jory, Katherine 6 4) Bigg, Morgan 6
46 Lansmoore Lasers Swim Team   A 1:34.84 1:40.56  
  1) Clay, Michelle 8 2) Kolofske, Rachel 8 3) Cook, Jayme 7 4) McKillip, Bailee 7
47 Youth Swimming   A 1:48.42 1:41.96  
  1) Bresson, Jennifer 8 2) Cromer, Tori 7 3) Bowers, Kaiti 7 4) Bird, Kristin 8
48 Four Winds   A 1:30.80 1:42.15  
  1) Wittenberg, Sara 7 2) Petrassi, Victoria 7 3) Rumbaugh, Ali 7 4) Rose, Summer 8
49 Richland Waves Swim Team A 1:49.19 1:43.45  
  1) Bubac, Haley 7 2) Morrison, Camie 7 3) Donaldson, Shannon 8 4) Chappell, Lydia 7
50 Mountain Park Sharks   A 1:42.40 1:44.08  
  1) Crowe, Brittany 8 2) Bandy, Lauren 8 3) Campbell, Amelia 6 4) Giang, Jennifer 8
--- Hanarry S & R Club   A 1:24.59 DQ  
  1) Smith, Bethany 8 2) Moravek, Carina 8 3) Papania, Andrea 8 4) Christopher, Laurel 7
--- Smoketree   A 2:03.09 NS  
  1) Brisse, Claire 8 2) Miller, Molly 8 3) Townsend, Emily 7 4) Van Keuren, Gretchen 6   
 
Event 51 Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
 
Place Team   Relay Seed Time Finals Time Points
1 Peachtree Corners North Manor A 1:22.68 1:19.20 48
  1) Dore, Erika 8 2) Hardin, Anna 8 3) Thunhorst, Catherine 8 4) Schick, Taylor 6
2 Eastside Swim Team   A 1:22.70 1:21.91 42
  1) Zittrauer, Teresa 7 2) Mason, Shelby 8 3) Creed, Sommers 8 4) Jones, Emily 8
3 Flowers Crossing   A 1:25.52 1:22.54 40
  1) San Filippo, Jessica 7 2) Wells, Catherine 8 3) Gouge, Kelsey 7 4) Faulkner, Meghan 8
4 Hanarry West   A 1:26.21 1:23.32 38
  1) Morsberger, Jamie 7 2) Sherman, Jessie 8 3) Vaux, Katherine 8 4) Wilcoxon, Cathrine 8
5 Fields   A 1:25.63 1:24.28 36
  1) Tate, Charlotte 7 2) Douglas, Anna 8 3) Feeney, Meghan 8 4) Meyers, Madison 8
6 Meadow Trace Marlins   A 1:30.07 1:25.74 34
  1) Wacker, Lindsey 7 2) Burdette, Anna 7 3) Floor, Kayla 6 4) McCandless, Hayley 8
7 Rivershyre   A 1:28.34 1:25.80 32
  1) Tamburo, Krissy 8 2) Miller, Erin 8 3) Huys, Maggie 8 4) Pitts, Caroline 8
8 Summit Chase Country Club A 1:32.53 1:28.93 30
  1) Lohr, Kaitlyn 8 2) Bilz, Jessica 8 3) Blount, Danielle 8 4) Lane, Jackie 8
9 Trotters Ridge   A 1:27.38 1:29.28 28
  1) Wingo, Callie 7 2) Greenfield, Taylor 8 3) Lopez, Anakaren 7 4) Casciano, Kiley 8
10 Cedar Creek Stingrays   A 1:35.48 1:29.35 26
  1) Blankenship, Daron 7 2) Block, Katie 8 3) Detar, Jenna 7 4) Adams, Cydney 8
11 Morning View   A 1:34.69 1:29.86 22
  1) Johnston, Megan 8 2) Eubank, Kelly 8 3) Kenney, Caroline 8 4) Barnes, Anna 8
12 Connemara   A 1:37.10 1:30.12 18
  1) Gibney, Allie 7 2) Gratton, Samantha 7 3) Hinds, Natasha 7 4) Hanley, Marisa 8
13 Jones Bridge   A 1:33.35 1:30.27 16
  1) Mazich, Hannah 7 2) Czajkowski, Leeanna 8 3) Carlson, Jamie-Lee 8 4) Scoles, Ann Morgan 8
14 Sugarloaf Tpc   A 1:31.31 1:30.94 14
  1) Demoss, Madison 8 2) Northcutt, Jessica 7 3) Freeman, Elizabeth 8 4) Crocker, Sally 8
15 Timber Ridge   A 1:29.94 1:31.58 12
  1) Hasty, Dallas 8 2) McAfee, Emma 8 3) Wilding, Kayla 8 4) Crandall, Morgan 6
16 Spalding Corners   A 1:37.32 1:31.68 10
  1) Dahl, Hannah 8 2) Foulke, Alexandra 8 3) Riddle, Hannah 8 4) Riddle, Holley 6
17 Hanarry S & R Club   A 1:33.43 1:32.04 8
  1) Papania, Andrea 8 2) Moravek, Carina 8 3) Smith, Bethany 8 4) Christopher, Laurel 7
18 Parkview   A 1:36.50 1:32.33 6
  1) Yelvington, Paige 8 2) Banks, Tabitha 7 3) Caswell, Callahan 8 4) Carr, Elizabeth 8
19 Plantation S & R Club   A 1:32.55 1:32.44 4
  1) Myers, Samantha 8 2) Cummings, Rebecca 8 3) Jenkins, Kelsea 8 4) Cummings, Margaret 8
20 Waterton   A 1:30.22 1:32.47 2
  1) Orton, Rachel 8 2) Church, Lara 8 3) Williams, Courtney 8 4) Rousseau, Katie 8
21 Edgewater Lightning   A 1:44.41 1:34.99  
  1) Silva, Madison 7 2) Gardner, Meigan 8 3) Bond, Caroline 8 4) Youngblood, Caitlyn 7
22 Steeple Station Stingrays A 1:43.10 1:36.52  
  1) Snow, Sara 7 2) Boyd, Kelly 8 3) Hayes, Katherine 8 4) Pugel, Alyssa 8
23 Rivermist   A 1:39.65 1:36.95  
  1) Cameron, Caitlin 8 2) Hollis, Kimberly 8 3) Dudley, Rachael 7 4) Gathercoal, Erin 8
24 Duluth Thunderbolts   A 1:35.01 1:37.61  
  1) Pelletier, Kelsey 8 2) Queary, Katelyn 8 3) Christy, Karen 8 4) Moran, Christina 7
25 Lockridge Forest Swim Team A 1:38.58 1:38.07  
  1) White, Nicole 7 2) Mena, Allyssa 8 3) Jernigan, Joanna 8 4) Gillentine, Jean 7
26 Forest Hills/YMCA   A 1:40.99 1:40.13  
  1) Lukasik, Jessie 8 2) Young, Emily 8 3) Dilks, Eileen 8 4) Nateras, Stephanie 6
27 Peachtree Station   A 1:36.11 1:40.18  
  1) Ranney, Lauren 7 2) Gilson, Jamie 8 3) Mitzel, Nicole 8 4) Hill, Emma 8
28 Evergreen Lakes   A 1:41.37 1:40.99  
  1) Hannon, Haley 8 2) Pounds, Alexis 8 3) Rogers, Christina 8 4) Allison, Sara 8
29 Apalachee Aquatics   A 1:38.62 1:41.42  
  1) Hosford, Caitlin 7 2) Hall, Jordan 7 3) Hendley, Katherine 8 4) Broadway, Jordan 8
30 Quinn Ridge Swim Team A 1:43.02 1:42.48  
  1) Tzegaegbe, Dana 8 2) Shiver, Jordan 8 3) Tzegeagbe, Dina 8 4) Patterson, Casey 8
31 Berkley Hills   A 1:44.43 1:42.95  
  1) Miller, Kendal 7 2) Cottle, Anna 8 3) Young, Erin 8 4) Wynn, Melissa 6
32 Bright Water   A 1:41.29 1:44.18  
  1) Alverson, Haley 8 2) Paul, Abigail 7 3) Webb, Erin 8 4) Arenas, Gabriella 8
33 Hurricane Hills   A 1:50.16 1:44.45  
  1) Jarnagin, Danielle 7 2) Watkins, Alex 6 3) Ullman, Audrey 7 4) Cohen, Cheney 8
34 Kingfish Swim Team   A 1:55.04 1:45.66  
  1) Fetzer, Katie 8 2) Knight, Jennifer 8 3) Gutwillig, Taylor 7 4) Woodward, Julianna 8
35 Rivermoore Park Riptide A 1:37.41 1:46.13  
  1) Carroll, Kailey 8 2) Carroll, Jacklyn 8 3) Mullins, Megan 6 4) Orr, Cristina 6
36 Coopers Pond   A 1:47.52 1:46.28  
  1) Hodgson, Alyssa 6 2) Oltmann, Anna 8 3) Schofield, Margaret 7 4) Bronaugh, Meg 7
37 Maple Ridge Manta Rays A 1:43.24 1:47.08  
  1) King, Mary Elizabeth 7 2) Holmes, Jessica 7 3) Hatcher, Calli 8 4) Smith, Molly 8
38 Snellville Supersonics   A 1:45.26 1:48.46  
  1) McIntyre, Morgan 7 2) O'Brien, Darcie 8 3) Reid, Haley Danae 7 4) Sceviour, Lindsey 8
39 Cherokee Woods East\Rivercliff A 1:49.27 1:52.74  
  1) Lemcke, Chelsea 8 2) Jennings, Shelby 7 3) Crawford, Kaitlyn 8 4) Curlee, Sarah 7
40 Richland Waves Swim Team A 1:57.22 1:53.70  
  1) Donaldson, Shannon 8 2) Morrison, Camie 7 3) Chappell, Lydia 7 4) Bubac, Haley 7
41 Wild Timber Team Extreme A 1:52.53 1:53.71  
  1) McLaughlin, Erin 8 2) Yoshimura, Chelsea 8 3) Shaw, Lindsey 8 4) McLaughlin, Tatum 6
42 Mountain Park Sharks   A 1:51.41 1:54.21  
  1) Crowe, Brittany 8 2) Giang, Jennifer 8 3) Bandy, Lauren 8 4) Campbell, Amelia 6
43 Eastmont Cove   A 1:51.26 1:56.64  
  1) Miller, Kristin 7 2) Linss, Jenifer 8 3) Brasher, Morgan 8 4) Snipes, Molly 8
44 Lansmoore Lasers Swim Team A 1:50.58 1:58.24  
  1) McKillip, Bailee 7 2) Kolofske, Rachel 8 3) Cook, Jayme 7 4) Clay, Michelle 8
45 Youth Swimming   A 2:00.15 1:58.84  
  1) Bowers, Kaiti 7 2) Bresson, Jennifer 8 3) Bird, Kristin 8 4) Cromer, Tori 7
46 Nantucket Novas   A 2:00.40 2:01.93  
  1) McKinney, Amanda 6 2) Smith, Rachel 8 3) Bigg, Morgan 6 4) Jory, Katherine 6
--- Saratoga   A 1:57.14 DQ  
  1) Arnau, Anna 8 2) Wilhelm, Stephanie 8 3) Caputo, Amy 8 4) Munck, Alyssa 7
--- Four Winds   A 1:47.19 DQ  
  1) Wittenberg, Sara 7 2) Rumbaugh, Ali 7 3) Rose, Summer 8 4) Petrassi, Victoria 7
--- Hamilton Mill   A 1:42.48 DQ  
  1) Smith, Shelby 8 2) Lie-Tjauw, Brittney 8 3) Sell, Lauren 8 4) Kempf, Lindsay 8
--- River Oak   A 1:37.29 DQ  
  1) Jones, Leslie 8 2) Funston, Shannon 8 3) Simmons, Sara 8 4) Egan, Carly 8
--- Gwin Oaks   A 1:40.06 DQ  
  1) Nation, Lindsay 8 2) Cashin, Kelly 8 3) Gordon, Emily 8 4) Wilhelm, Cassy 7

 

This page last modified Thu, Apr 03, 2008