2001 County Meet 15-18 Girls Relays

 

GWINNETT COUNTY CHAMPIONSHIP MEET - 7/13/01 to 7/15/01
Gwinnett County Swim League, Inc.
Emory University Pool
Results - 15-18 All Events
 
Event 67 Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
 
Place Team   Relay Seed Time Finals Time Points
1 Duluth Thunderbolts A 1:47.60 1:44.69 48
  1) Taylor, Ricci 15 2) Keys, Christine 15 3) Davenport, Tyler 18 4) Keys, Jaclyn 17
  25.84 27.32 25.72 25.81    
2 Sugarloaf Tpc A 1:50.55 1:44.87 42
  1) Wagner, Jodie 18 2) Tucker, Jenna 16 3) Clough, Michelle 17 4) Clark, Casey 17
  25.66 26.13 25.97 27.11    
3 Hanarry West A 1:52.60 1:48.97 40
  1) Gaskill, Martha 16 2) Rooney, Amy 17 3) Childs, Katherine 15 4) Kuykendall, Danielle 15
  27.53 27.27 27.55 26.62    
4 Cedar Creek Stingrays A 1:53.16 1:49.71 38
  1) Guy, Gretchen 16 2) Strader, Whitney 18 3) Ziemann, Rachel 16 4) Lutz, Julia 16
  28.05 27.53 27.32 26.81    
5 Cherokee Woods East\Rivercliff A 1:54.81 1:49.85 36
  1) Westcott, Carly 16 2) Baker, Elizabeth 17 3) Dorman, Jessica 16 4) LaPERRE, Colleen 17
  27.46 29.39 26.75 26.25    
6 Coopers Pond   A 1:55.30 1:49.86 34
  1) Morris, Kimberly 15 2) Strom, Julie 16 3) Brasell, Sarah 16 4) Alfrey, Meredith 17
  28.71 27.45 27.85 25.85    
7 Hurricane Hills   A 1:54.46 1:50.10 32
  1) Webler, Elizabeth 16 2) Battista, Bianca 14 3) Mynett, Julia 17 4) Armond, Emily 18
  29.70 28.48 26.62 25.30    
8 Summit Chase Country Club A 1:55.05 1:51.42 30
  1) Blaine, Sarah 15 2) Fitton, Chesley 13 3) Parkinson, Erika 15 4) Hill, Samantha 15
  27.95 28.40 28.03 27.04    
9 Parkview A 1:57.76 1:52.38 28
  1) Stewart, Meredith 15 2) Baker, Erin 17 3) Ewing, Lindsey 17 4) Geiger, Sara 15
  28.15 27.79 28.62 27.82    
10 Timber Ridge A 1:55.18 1:52.52 26
  1) Cheetham, Meredith 15 2) Ferry, Ashley 17 3) Carr, Ashley 15 4) Paden, Lynzee 18
  28.39 28.99 29.45 25.69    
11 River Oak A 2:00.26 1:52.82 22
  1) Saul, Julia 18 2) Patton, Kellie 15 3) Ludvigsen, Amy 15 4) Wolverton, Christina 17
  29.27 27.85 28.13 27.57    
12 Edgewater Lightning A 1:58.42 1:53.50 18
  1) Brasher, Amanda 16 2) Aldridge, Leanne 15 3) Mitchell, Stephanie 15 4) Jordan, Lisa 17
  27.53 28.59 29.35 28.03    
13 Flowers Crossing A 1:54.58 1:53.70 16
  1) Withum, Kelly 15 2) Howe, Jamie 16 3) Welch, Bethany 13 4) Weir, Amanda 15
  27.32 30.60 31.57 24.21    
14 Waterton A 1:56.80 1:54.28 14
  1) Ashford, Jackie 18 2) Sheppard, Tammi 16 3) Glawe, Amelia 17 4) Yontz, Karen 16
  28.28 28.70 29.66 27.64    
15 Hanarry S & R Club A 1:55.06 1:54.87 12
  1) Heffernan, Amanda 16 2) Hollowell, Ally 16 3) Sunden, Karin 16 4) Trump, Jenna 16
  29.27 28.57 29.03 28.00    
16 Steeple Station Stingrays A 1:56.57 1:54.92 10
  1) Young, Cori 15 2) Hoppa, Marci 14 3) Way, Megan 13 4) Sullivan, Lindsey 18
  28.41 30.59 29.71 26.21    
17 Eastside Swim Team A 1:55.63 1:54.97 8
  1) Happe, Stephanie 15 2) Schwab, Courtney 16 3) Park, Brittany 15 4) Holbrook, Tiffany 15
  28.62 29.32 29.38 27.65    
18 Forest Hills/YMCA A 2:01.17 1:55.91 6
  1) Savage, Grace 17 2) Trotman, Desiree 15 3) Gauntt, Amanda 15 4) Marx, Benita 18
  27.29 28.52 32.48 27.62    
19 Quinn Ridge Swim Team A 2:01.70 1:56.54 4
  1) Gobba, Kelly 16 2) Boyd, Brandi 15 3) Fikes, Becky 15 4) Tzegaegbe, Lital 16
  30.36 29.05 29.35 27.78    
20 Snellville Supersonics A 1:58.00 1:57.04 2
  1) Courtright, Jamie 15 2) Repetto, Kimberly 15 3) Moore, Amy 17 4) Geldhauser, Holly 18
  28.94 29.66 30.61 27.83    
21 Fields A 1:56.81 1:57.12  
  1) Petrik, Stephanie 15 2) Hubbard, Ashley 15 3) Lewis, Michelle 15 4) Park, Jaimee 15
  28.34 30.44 32.04 26.30    
22 Lansmoore Lasers Swim Team A 2:01.90 1:58.93  
  1) Salome, Kathleen 15 2) Connor, Maggie 15 3) Brinkley, Carla 15 4) Webster, Heather 18
  29.46 33.61 28.92 26.94    
23 Peachtree Corners North Manor A 1:57.47 1:58.99  
  1) Herron, Emily 16 2) Santaniello, Jennifer 15 3) Howard, Jordie 15 4) Weakley, Kathleen 18
  30.12 29.93 30.65 28.29    
24 Peachtree Station A 1:59.27 1:59.79  
  1) Versteeg, Ashley 15 2) Cooke, Colleen 15 3) Lanza, Jenna 16 4) Moore, Ashley 17
  30.73 30.09 30.43 28.54    
25 Rivermist A 1:55.51 2:00.12  
  1) Keyes-Blumer, Samantha 16 2) Vander Wood, Allison 15 3) Banks, Megan 15 4) Gathercoal, Jennifer 14
  29.88 31.02 29.44 29.78    
26 Hamilton Mill A 2:06.98 2:00.18  
  1) Morris, Mellisa 17 2) Hawley, Chelci 16 3) Gerster, Jennifer 17 4) Godfrey, Michelle 17
  30.10 32.12 30.30 27.66    
27 Apalachee Aquatics A 1:58.36 2:00.20  
  1) Monforte, Jenna 15 2) Henderson, Camilla 15 3) Hooper, Lindsay 16 4) Campbell, Katie 15
  31.96 29.65 30.85 27.74    
28 Meadow Trace Marlins A 2:02.23 2:00.30  
  1) Buck, Emily 14 2) Hutson, Mallory 16 3) Lafave, Jayne 15 4) Williamson, Nicole 17
  29.87 31.89 29.61 28.93    
29 Eastmont Cove A 2:07.43 2:01.51  
  1) Johnson, Kelley 16 2) Gorman, Lauren 16 3) Cummings, Laura 17 4) Castellano, Jennifer 17
  28.99 30.27 34.12 28.13    
30 Connemara A 1:58.85 2:01.73  
  1) Marder, Emily 16 2) Pattenaude, Leigh 16 3) Koscialek, Katie 16 4) Setzer, Melanie 15
  34.04 25.24 34.82 27.63    
31 Mountain Park Sharks A 2:03.57 2:01.94  
  1) Posey, Amanda 15 2) Miller, Cortney 15 3) Miller, Kelly 13 4) Gollob, Isabel 17
  29.44 31.05 35.50 25.95    
32 Saratoga A 2:08.67 2:01.95  
  1) Heider, Caitlin 16 2) Shockley, Abbey 18 3) Blum, Rachel 15 4) Chapman, Rachael 15
  30.82 30.61 32.80 27.72    
33 Gwin Oaks A 2:06.05 2:02.87  
  1) Szoltysek, Agnes 17 2) Dorough, Rebecca 18 3) Cashin, Nicole 18 4) Marshall, Jessica 15
  30.64 32.32 30.36 29.55    
34 Berkley Hills A 2:14.14 2:03.29  
  1) Morgan, Leah 16 2) Kuhnert, Sarah 17 3) Jones, Jenna Lee 15 4) Harvey, Emmaline 15
  31.25 33.02 30.02 29.00    
35 Lockridge Forest Swim Team A 2:05.95 2:05.03  
  1) Baska, Kate 16 2) Jernigan, Leah 17 3) Kelly, Kaitlin 13 4) Roberts, Ginny 17
  30.56 31.24 34.15 29.08    
36 Jones Bridge A 2:07.74 2:05.38  
  1) Bolduc, Anne 15 2) Cruice, Lindsey 16 3) Shea, Katie 16 4) Willis, Courtney 18
  30.97 33.48 35.60 25.33    
37 Maple Ridge Manta Rays A 2:07.83 2:05.57  
  1) Sprock, Lindsey 15 2) Kunkel, Christy 18 3) Roland, April 18 4) Dix, Emily 15
  32.07 30.09 32.98 30.43    
38 Smoketree A 2:08.54 2:05.80  
  1) Carlson, Holly 18 2) Million, Katherine 14 3) Stahl, Maggie 16 4) Million, Brooke 18
  30.11 37.10 30.72 27.87    
39 Four Winds A 2:06.67 2:06.48  
  1) Zerylnick, Jenna 16 2) Middleton, Julia 16 3) Bozeman, Mariah 15 4) Nicovich, Angie 15
  31.22 32.64 34.38 28.24    
40 Nantucket Novas A 2:25.09 2:07.76  
  1) Burger, Courtney 17 2) Surowiec, Anna 15 3) McClearn, Natalie 15 4) Waller, Jessica 16
  30.94 33.27 34.71 28.84    
41 Youth Swimming A 2:12.30 2:08.00  
  1) Freese, Krin 15 2) Coburn, Taylor 17 3) Moon, Rebecca 14 4) Swails, Casey 16
  32.23 32.10 33.77 29.90    
42 Richland Waves Swim Team A 1:59.13 2:08.69  
  1) Kohtala, Mareena 17 2) Swick, Ashley 17 3) Krajec, Tandy 15 4) Day, Sarah 14
  30.80 30.94 37.15 29.80    
43 Plantation S & R Club A 2:08.18 2:12.15  
  1) Pekkalainen, Laura 15 2) Mueller, Carrie 17 3) Olmen, Kibbie 15 4) Gibbs, Amanda 18
  29.85 31.22 37.61 33.47    
44 Trotters Ridge A 2:11.10 2:13.38  
  1) Pianka, Kirstin 15 2) Hall, Kelly 13 3) Chandler, Molly 13 4) Pennington, Amber 14
  32.84 34.25 35.23 31.06    
--- Rivermoore Park Riptide A NT NS  
 
Event 69 Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
 
Place Team   Relay Seed Time Finals Time Points
1 Sugarloaf Tpc A 2:02.70 1:57.19 48
  1) Keller, Lauren 16 2) Clough, Michelle 17 3) Tucker, Jenna 16 4) Wagner, Jodie 18
  32.27 32.29 27.35 25.28    
2 Duluth Thunderbolts A 2:02.40 1:57.96 42
  1) Keys, Jaclyn 17 2) Davenport, Tyler 18 3) Keys, Christine 15 4) Trader, Amanda 15
  29.23 33.27 28.82 26.64    
3 Hanarry West A 2:05.73 2:00.93 40
  1) Gaskill, Martha 16 2) Trompeter, Wells 15 3) Rooney, Amy 17 4) Kuykendall, Danielle 15
  30.89 33.99 29.36 26.69    
4 Coopers Pond A 2:02.84 2:01.03 38
  1) Brasell, Sarah 16 2) Morris, Kimberly 15 3) Alfrey, Meredith 17 4) Strom, Julie 16
  32.73 33.18 27.50 27.62    
5 Hurricane Hills A 2:06.74 2:02.05 36
  1) Armond, Emily 18 2) Mynett, Julia 17 3) Battista, Bianca 14 4) Webler, Elizabeth 16
  28.69 34.13 29.94 29.29    
6 Edgewater Lightning A 2:11.52 2:04.68 34
  1) Aldridge, Leanne 15 2) Brasher, Amanda 16 3) Jordan, Lisa 17 4) Mitchell, Stephanie 15
  33.46 31.76 29.63 29.83    
7 Parkview A 2:07.30 2:05.44 32
  1) Baker, Erin 17 2) Geiger, Sara 15 3) Ewing, Lindsey 17 4) Stewart, Meredith 15
  30.96 36.04 31.62 26.82    
8 Cedar Creek Stingrays A 2:07.95 2:05.46 30
  1) Ziemann, Rachel 16 2) Lutz, Julia 16 3) Guy, Gretchen 16 4) Strader, Whitney 18
  33.72 34.10 30.51 27.13    
9 Summit Chase Country Club A 2:07.79 2:06.52 28
  1) Blaine, Sarah 15 2) Brady, Lynn 13 3) Parkinson, Erika 15 4) Hill, Samantha 15
  30.91 37.92 30.58 27.11    
10 Hanarry S & R Club A 2:09.17 2:07.78 26
  1) Sunden, Karin 16 2) Hollowell, Ally 16 3) Johnson, Emily 16 4) Trump, Jenna 16
  33.99 34.88 30.66 28.25    
11 Cherokee Woods East\Rivercliff A 2:09.20 2:08.30 22
  1) Dorman, Jessica 16 2) LaPERRE, Colleen 17 3) Westcott, Carly 16 4) Baker, Elizabeth 17
  32.24 40.42 28.81 26.83    
12 Waterton A 2:10.24 2:09.02 18
  1) Sheppard, Tammi 16 2) Glawe, Amelia 17 3) Ashford, Jackie 18 4) Yontz, Karen 16
  32.11 38.34 30.61 27.96    
13 Timber Ridge A 2:08.18 2:09.54 16
  1) Carr, Ashley 15 2) Cheetham, Meredith 15 3) Paden, Lynzee 18 4) Ferry, Ashley 17
  35.61 36.49 28.45 28.99    
14 River Oak A 2:10.71 2:10.98 14
  1) Patton, Kellie 15 2) Ludvigsen, Amy 15 3) Wolverton, Christina 17 4) Saul, Julia 18
  33.19 37.53 31.47      
15 Eastside Swim Team A 2:11.02 2:11.32 12
  1) Happe, Stephanie 15 2) Schwab, Courtney 16 3) Holbrook, Tiffany 15 4) Park, Brittany 15
  33.62 36.49 32.23 28.98    
16 Quinn Ridge Swim Team A 2:14.12 2:12.53 10
  1) Boyd, Brandi 15 2) Tzegaegbe, Lital 16 3) Gobba, Kelly 16 4) Fikes, Becky 15
  33.39 36.58 33.46 29.10    
17 Steeple Station Stingrays A 2:17.78 2:12.95 8
  1) Sullivan, Lindsey 18 2) Hoppa, Marci 14 3) Young, Cori 15 4) Way, Megan 13
  31.83 47.84 23.42 29.86    
18 Gwin Oaks A 2:12.03 2:13.50 6
  1) Cashin, Nicole 18 2) Dorough, Rebecca 18 3) Szoltysek, Agnes 17 4) Marshall, Jessica 15
  33.55 35.90 34.58 29.47    
19 Rivermist A 2:09.78 2:13.63 4
  1) Banks, Megan 15 2) Gathercoal, Jennifer 14 3) Keyes-Blumer, Samantha 16 4) Vander Wood, Allison 15
  34.21 37.05 32.38 29.99    
20 Meadow Trace Marlins A 2:13.51 2:13.92 2
  1) Buck, Emily 14 2) Williamson, Nicole 17 3) Lafave, Jayne 15 4) Hutson, Mallory 16
  33.84 36.83 31.52 31.73    
21 Snellville Supersonics A 2:14.46 2:15.28  
  1) Moore, Amy 17 2) Geldhauser, Holly 18 3) Courtright, Jamie 15 4) Repetto, Kimberly 15
  35.23 36.22 34.19 29.64    
22 Peachtree Corners North Manor A 2:08.64 2:15.61  
  1) Weakley, Kathleen 18 2) Herron, Emily 16 3) Howard, Jordie 15 4) Santaniello, Jennifer 15
  34.44 37.38 33.50 30.29    
23 Fields A 2:05.26 2:15.63  
  1) Lewis, Michelle 15 2) Park, Jaimee 15 3) Petrik, Stephanie 15 4) Hubbard, Ashley 15
  39.40 34.01 31.93 30.29    
24 Forest Hills/YMCA A 2:22.19 2:16.73  
  1) Gaunnt, Amanda 15 2) Trotman, Desiree 15 3) Savage, Grace 17 4) Marx, Benita 18
  40.61 37.75 31.60 26.77    
25 Flowers Crossing A 2:16.01 2:17.42  
  1) Withum, Kelly 15 2) Welch, Bethany 13 3) Howe, Jamie 16 4) Weir, Amanda 15
  32.39 47.97 32.64 24.42    
26 Apalachee Aquatics A 2:19.01 2:18.79  
  1) Campbell, Katie 15 2) Hooper, Lindsay 16 3) Monforte, Jenna 15 4) Henderson, Camilla 15
  31.72 40.29 38.04 28.74    
27 Hamilton Mill A 2:19.13 2:18.97  
  1) Gerster, Jennifer 17 2) Hawley, Chelci 16 3) Godfrey, Michelle 17 4) Morris, Mellisa 17
  37.70 40.83 30.22 30.22    
28 Four Winds A 2:21.20 2:20.26  
  1) Zerylnick, Jenna 16 2) Middleton, Julia 16 3) Bozeman, Mariah 15 4) Nicovich, Angie 15
  35.34 40.39 35.50 29.03    
29 Peachtree Station A 2:17.08 2:20.97  
  1) Moore, Ashley 17 2) Cooke, Colleen 15 3) Lanza, Jenna 16 4) Versteeg, Ashley 15
  37.45 39.34 34.37 29.81    
30 Mountain Park Sharks A 2:18.86 2:21.19  
  1) Miller, Cortney 15 2) Gollob, Isabel 17 3) Posey, Amanda 15 4) Miller, Kelly 13
  36.72 40.19 30.95 33.33    
31 Smoketree A 2:16.42 2:21.72  
  1) Carlson, Holly 18 2) Million, Brooke 18 3) Stahl, Maggie 16 4) Million, Katherine 14
  36.10 36.32 33.51 35.79    
32 Berkley Hills A 2:27.72 2:21.90  
  1) Harvey, Emmaline 15 2) Jones, Jenna Lee 15 3) Kuhnert, Sarah 17 4) Morgan, Leah 16
  35.51 37.75 37.58 31.06    
33 Connemara A 2:13.52 2:22.03  
  1) Marder, Emily 16 2) Rowan, Jessica 17 3) Pattenaude, Leigh 16 4) Setzer, Melanie 15
  38.68 38.15 29.86 35.34    
34 Saratoga A 2:26.12 2:22.50  
  1) Shockley, Abbey 18 2) Chapman, Rachael 15 3) Heider, Caitlin 16 4) Blum, Rachel 15
  39.85 38.06 31.50 33.09    
35 Eastmont Cove A 2:26.83 2:22.73  
  1) Gorman, Lauren 16 2) Johnson, Kelley 16 3) Castellano, Jennifer 17 4) Cummings, Laura 17
  37.80 37.44 32.90 34.59    
36 Lockridge Forest Swim Team A 2:27.71 2:23.79  
  1) Roberts, Ginny 17 2) Jernigan, Leah 17 3) Baska, Kate 16 4) Kelly, Kaitlin 13
  35.53 38.97 35.66 33.63    
37 Youth Swimming A 2:32.21 2:24.57  
  1) Coburn, Taylor 17 2) Moon, Rebecca 14 3) Swails, Casey 16 4) Freese, Krin 15
  37.89 40.89 33.51 32.28    
38 Plantation S & R Club A 2:29.98 2:24.63  
  1) Donker, Marissa 17 2) Mueller, Carrie 17 3) Gibbs, Amanda 18 4) Pekkalainen, Laura 15
  37.89 41.35 36.55 28.84    
39 Maple Ridge Manta Rays A 2:24.57 2:26.08  
  1) Sprock, Lindsey 15 2) Kunkel, Christy 18 3) Dix, Emily 15 4) Bryant, Laura 16
  38.83 39.14 36.94 31.17    
40 Richland Waves Swim Team A 2:17.18 2:29.00  
  1) Swick, Ashley 17 2) Kohtala, Mareena 17 3) Day, Sarah 14 4) Krajec, Tandy 15
  36.96 40.63 35.10 36.31    
41 Trotters Ridge A 2:27.90 2:29.66  
  1) Leydon, Stephanie 16 2) Chandler, Molly 13 3) Pianka, Kirstin 15 4) Pennington, Amber 14
  35.79 43.71 37.22 32.94    
42 Nantucket Novas A 2:35.00 2:31.01  
  1) Surowiec, Anna 15 2) Burger, Courtney 17 3) McClearn, Natalie 15 4) Waller, Jessica 16
  43.08 38.91 37.47 31.55    
43 Jones Bridge A 2:24.10 2:31.54  
  1) Cruice, Lindsey 16 2) Bolduc, Anne 15 3) Shea, Katie 16 4) Willis, Courtney 18
  41.80 42.05 40.07 27.62    
--- Lansmoore Lasers Swim Team A 2:16.63 DQ  
  1) Brinkley, Carla 15 2) Webster, Heather 18 3) Salome, Kathleen 15 4) Connor, Maggie 15
  33.29 33.74 47.32 34.18    
--- Rivermoore Park Riptide   A NT NS  

 

This page last modified Thu, Apr 03, 2008