2001 County Meet 11-12 Boys Relays

 

GWINNETT COUNTY CHAMPIONSHIP MEET - 7/13/01 to 7/15/01
Gwinnett County Swim League, Inc.
Emory University Pool
Results - 11-12 All Events
 
Event 18 Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
 
Place Team   Relay Seed Time Finals Time Points
1 Hamilton Mill   A 2:10.97 1:56.26 48
  1) Harford, Nick 12 2) Doran, Kevin 9 3) Harford, Chris 12 4) Wilson, Austin 11
  28.26 31.28 30.59 26.13    
2 Duluth Thunderbolts   A 1:59.95 1:56.75 42
  1) Deal, Banks 12 2) Norton, Benjamin 12 3) Drew, Miles 12 4) Norman, Mason 12
  32.53 28.60 28.27 27.35    
3 Cricket S & R Club   A 2:08.82 1:57.34 40
  1) George, Stephen 12 2) Moore, Joseph 12 3) Morrow, Jacob 12 4) Hupman, Dean 12
  28.08 34.82 27.86 26.58    
4 Hanarry West   A 2:10.16 1:59.77 38
  1) Reynolds, Connor 12 2) Ruse, Andrew 11 3) Porter, Daniel 12 4) Smith, Ryan 11
  30.24 29.44 30.78 29.31    
5 Steeple Station Stingrays A 2:23.63 2:01.72 36
  1) Moran, Tyler 12 2) Rider, Mitchell 12 3) Fears, Austin 12 4) Moore, Andrew 12
  29.71 30.15 35.10 26.76    
6 Cedar Creek Stingrays   A 2:09.20 2:02.20 34
  1) Farris, Mitchell 12 2) Robinson, Michael 12 3) Bosler, Branden 12 4) Burchins, Collin 11
  30.82 30.96 30.26 30.16    
7 Trotters Ridge   A 2:03.32 2:04.81 32
  1) Twitchell, Warren 12 2) Austin, Christian 12 3) Pianka, David 12 4) Ruffing, Mason 11
  31.23 32.17 32.25 29.16    
8 Summit Chase Country Club A 2:12.91 2:05.52 30
  1) Weber, Matt 12 2) Post, Cody 11 3) Keith, Ross 12 4) Parker, Taylor 12
  1:03.61 32.90 29.12      
9 Timber Ridge   A 2:15.01 2:08.05 28
  1) Nastav, Jonathan 11 2) O'Toole, Shawn 12 3) Keppler, Matt 12 4) Dickey, Erik 12
  31.64 34.48 32.01 29.92    
10 River Oak   A 2:19.74 2:08.69 26
  1) Patton, Kevin 12 2) Spinks, Christopher 12 3) Brannen, Nathan 12 4) Kelley, David 12
  32.06 34.27 33.25 29.11    
11 Forest Hills/YMCA   A 2:20.76 2:10.13 22
  1) McKenzie, Ryan 12 2) Jackson, Matthew 11 3) Thomas, Stephen 11 4) Savage, James 12
  33.47 34.48 34.36 27.82    
12 Rivermist   A 2:13.02 2:10.32 18
  1) McKeever, Nathan 12 2) Dudley, David 11 3) Vander Wood, Blake 11 4) Wearn, Jimmy 12
  33.29 33.18 35.36 28.49    
13 Eastside Swim Team   A 2:14.31 2:10.80 16
  1) Middleton, Andrew 11 2) Gilbert, Jeremy 12 3) Kosterlitz, Kyle 11 4) Jones, Steven 11
  35.53 30.80 34.00 30.47    
14 Edgewater Lightning   A 2:14.08 2:11.29 14
  1) Matichak, Ryan 12 2) Watkins, Luke 11 3) Wilson, Bryan 12 4) Lukacs, Jerrod 12
  31.83 34.75 33.41 31.30    
15 Peachtree Station   A 2:11.27 2:11.43 12
  1) Reeder, Christopher 11 2) Kester, Sean 12 3) Buccino, Andrew 12 4) Craven, Matthew 12
  34.25 31.96 34.11 31.11    
16 Hanarry S & R Club   A 2:16.76 2:12.40 10
  1) Heaton, Christopher 12 2) Devlin, Joey 11 3) Frost, Tanner 11 4) Brettschneider, Blake 12
  33.39 34.42 42.20 22.39    
17 Snellville Supersonics   A 2:13.00 2:12.85 8
  1) Cheek, Tommy 11 2) Daglis, Daniel 12 3) Repetto, TJ 12 4) Maggioli, Nicco 12
  37.48 35.87 31.19 28.31    
18 Quinn Ridge Swim Team   A 2:17.07 2:13.21 6
  1) Simpson, Cody 12 2) Gould, Daniel 11 3) Bauer, Joseph 12 4) Trout, Kenny 12
  31.89 34.35 31.54 35.43    
19 Morning View   A 2:25.06 2:14.50 4
  1) Everett, Andrew 12 2) McCalpin, Daniel 12 3) Riley, Evan 12 4) Dahlin, Brett 12
  35.07 36.92 34.23 28.28    
20 Smoketree   A 2:26.53 2:15.34 2
  1) McClanahan, Ryan 11 2) Espinosa, Rodrigo 11 3) Morgan, Jonathan 11 4) Van Keuren, Zeke 11
  34.19 35.32 34.36 31.47    
21 Maple Ridge Manta Rays   A 2:21.70 2:16.45  
  1) Pettis, Paxton 12 2) Peavy, Luke 11 3) Martin, Tucker 12 4) Lane, Karl 12
  35.84 40.38 29.50 30.73    
22 Cherokee Woods East\Rivercliff A 2:23.55 2:16.84  
  1) Cook, Parker 12 2) Hurley, Joshua 12 3) Rilling, Jacob 12 4) Morgan, Andrew 12
  30.50 39.18 35.48 31.68    
23 Mountain Park Sharks   A 2:25.62 2:16.96  
  1) Newhouse, Kyle 11 2) Johnson, Matthew 11 3) LaRocco, Patrick 11 4) Winston, Michael 12
  34.92 35.74 33.79 32.51    
24 Nantucket Novas   A 2:36.29 2:18.88  
  1) McClearn, Kevin 11 2) Knox, Matthew 11 3) Burger, Zac 12 4) Cooper, David 12
  36.56 34.46 36.00 31.86    
25 Coopers Pond   A 2:25.73 2:19.44  
  1) Ward, Michael 12 2) Hayes, Steven 12 3) Morris, Christopher 12 4) Edwards, Kyle 12
  34.13 36.59 34.56 34.16    
26 Fields   A 2:39.07 2:20.05  
  1) Olszewski, Michael 11 2) Fraser, Chris 12 3) Brady, Bill 11 4) Unger, Blake 11
  32.95 36.73 37.74 32.63    
27 Kingfish Swim Team   A 2:16.29 2:22.54  
  1) Swan, Robbie 9 2) Hombroek, Tyson 12 3) Knight, Jason 11 4) Flack, Grayson 11
  33.42 36.08 38.83 34.21    
28 Rivermoore Park Riptide   A 2:30.26 2:24.72  
  1) Cureton, Steven 12 2) Mullins, Doug 11 3) Ackerman, Cody 11 4) Sweeney, Patrick 11
  37.91 42.31 34.85 29.65    
29 Apalachee Aquatics   A 2:35.09 2:26.47  
  1) Hosford, Chris 11 2) Campbell, David 11 3) Bennett, Blake 12 4) Cantrell, Calvin 11
  37.98 42.23 35.20 31.06    
30 Saratoga   A 2:25.34 2:26.50  
  1) Wilhelm, Andrew 11 2) Mallory, Tony 11 3) Buntichai, Patrick 12 4) Caputo, Steven 12
  45.66 37.14 29.89 33.81    
31 Berkley Hills   A 2:13.56 2:27.04  
  1) Eaves, Jeremy 12 2) Lau, Steven 12 3) Harwood, Brandon 9 4) Harwood, Drew 11
  33.61 36.89 46.21 30.33    
32 Eastmont Cove   A 3:10.00 2:27.92  
  1) Cooper, J.D. 11 2) Wynia, Aaron 12 3) Bauer, Matthew 11 4) Lottes, Matt 11
  36.64 35.26 41.76 34.26    
33 Youth Swimming   A 2:39.12 2:29.68  
  1) Byrd, Jon Thomas 12 2) Boone, Cory 12 3) Lynch, Kenny 10 4) Fitzgerald, Colton 12
  35.76 40.68 43.53 29.71    
34 Jones Bridge   A 2:31.15 2:31.58  
  1) Valentine, Bobby 11 2) Staley, Colin 11 3) Williams, Stephen 11 4) Persichetti, Steven 11
  36.88 39.43 40.84 34.43    
35 Lockridge Forest Swim Team A 2:37.06 2:32.37  
  1) Baska, Alex 11 2) Gottlieb, Jesse 11 3) Shank, Michael 11 4) Nolan, Michael 12
  38.99 18.28 25.36 1:09.74    
36 Rivershyre   A 2:36.97 2:33.06  
  1) Glaze, Matthew 9 2) McMullen, Richie 9 3) Dale, Austin 11 4) Tolbert, Neil 12
  44.86 34.92 38.69 34.59    
37 Gwin Oaks   A 2:39.13 2:38.46  
  1) Bevins, Zach 11 2) Deloach, Justin 12 3) Wilson, Daniel 11 4) Izzo, Tommy 12
  39.66 42.31 40.55 35.94    
38 Plantation S & R Club   A 2:58.17 2:41.35  
  1) Blackmon, Luke 12 2) Colom, Eric 12 3) Culora, Nathan 12 4) Grizzle, Jake 12
  42.36 39.71 35.75 43.53    
39 Four Winds   A 2:44.06 2:49.14  
  1) Durrance, Travis 11 2) O'Neil, Kevin 11 3) Scott, Brandon 11 4) Middleton, Alex 11
  42.96 48.12 38.66 39.40    
40 Evergreen Lakes   A 2:33.79 2:52.17  
  1) Anderson, Scott 12 2) Kemeter, Jeffery 12 3) Wilmot, Andrew 11 4) Meyers, Randy 11
  37.69 50.03 49.29 35.16    
41 Connemara   A 3:11.26 2:56.93  
  1) Triebert, Danny 12 2) MacFarlane, Andrew 9 3) NG, Douglas 11 4) Houman, Michael 10
  40.74 48.70 49.11 38.38    
--- Waterton   A 2:13.69 DQ  
  1) Love, Jeremy Scott 12 2) Newport, Andrew 12 3) Pallas, Jared 12 4) Brindley, Michael 12
  30.90 34.27 31.93 28.96  
--- Richland Waves Swim Team A 2:20.69 DQ  
  1) Swick, Drew 11 2) Frazier, Charlie 12 3) Dascall, Kevin 12 4) Clody, Patrick 12
  31.02 32.92 34.68 32.91    
--- Meadow Trace Marlins   A 2:26.17 DQ  
  1) McPherson, Jairob 11 2) Cooper, Benjamin 12 3) Holdsworth, Michael 11 4) Evans, Robert 11
  33.50 35.74 35.34 30.12    
--- Flowers Crossing   A 2:07.29 DQ  
  1) Dunbar, Kyle 12 2) Hoek, Sean 11 3) Glass, Phil 12 4) Diedrich, Kyle 11
  31.08 31.59 34.19 25.13    
--- Parkview   A 2:13.81 NS  
 
Event 20 Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
 
Place Team   Relay Seed Time Finals Time Points
1 Duluth Thunderbolts   A 2:19.39 2:12.02 48
  1) Norton, Benjamin 12 2) Drew, Miles 12 3) Norman, Mason 12 4) Deal, Banks 12
  34.18 35.18 31.00 31.66    
2 Hanarry West   A 2:25.48 2:18.10 42
  1) Smith, Ryan 11 2) Shrader, Caleb 11 3) Ruse, Andrew 11 4) Reynolds, Connor 12
  35.77 40.14 32.58 29.61    
3 Cricket S & R Club   A 2:29.63 2:18.26 40
  1) Hupman, Dean 12 2) Morrow, Jacob 12 3) George, Stephen 12 4) Moore, Joseph 12
  39.50 39.64 31.37 27.75    
4 Flowers Crossing   A 2:26.87 2:18.29 38
  1) Diedrich, Kyle 11 2) Glass, Phil 12 3) Dunbar, Kyle 12 4) Hoek, Sean 11
  29.30 42.67 34.76 31.56    
5 Hamilton Mill   A 2:25.77 2:18.60 36
  1) Jones, Jason 12 2) Doran, Kevin 9 3) Wilson, Austin 11 4) Harford, Nick 12
  36.72 41.38 31.81 28.69    
6 Summit Chase Country Club A 2:33.59 2:24.60 34
  1) Keith, Ross 12 2) Weber, Matt 12 3) Post, Cody 11 4) Parker, Taylor 12
  39.38 39.16 39.26 26.80    
7 Hanarry S & R Club   A 2:34.54 2:26.61 32
  1) Devlin, Joey 11 2) Heaton, Christopher 12 3) Brettschneider, Blake 12 4) Frost, Tanner 11
  39.05 38.35 34.14 35.07    
8 Trotters Ridge   A 2:32.53 2:28.13 30
  1) Petronaci, John 11 2) Austin, Christian 12 3) Ruffing, Mason 11 4) Twitchell, Warren 12
  43.09 39.81 34.58 30.65  
9 Eastside Swim Team   A 2:32.10 2:28.35 28
  1) Middleton, Andrew 11 2) Jones, Steven 11 3) Gilbert, Jeremy 12 4) Kosterlitz, Kyle 11
  41.73 35.31 38.34 32.97    
10 River Oak   A 2:34.11 2:28.62 26
  1) Patton, Kevin 12 2) Spinks, Christopher 12 3) Kelley, David 12 4) Brannen, Nathan 12
  38.80 43.46 33.14 33.22    
11 Cedar Creek Stingrays   A 2:30.29 2:28.68 22
  1) Bosler, Branden 12 2) Burchins, Collin 11 3) Farris, Mitchell 12 4) Block, John 11
  38.40 39.90 36.69 33.69    
12 Richland Waves Swim Team A 2:36.71 2:29.20 18
  1) Wagner, Joshua 11 2) Frazier, Charlie 12 3) Swick, Drew 11 4) Clody, Patrick 12
  39.14 39.15 37.64 33.27    
13 Timber Ridge   A 2:36.86 2:29.71 16
  1) Greenwood, Kemp 11 2) Wood, Brandon 12 3) Dickey, Erik 12 4) Nastav, Jonathan 11
  41.84 41.63 34.15 32.09    
14 Steeple Station Stingrays A 2:48.72 2:31.68 14
  1) Rider, Mitchell 12 2) Fears, Austin 12 3) Moore, Andrew 12 4) Moran, Tyler 12
  45.06 46.51 29.80 30.31    
15 Kingfish Swim Team   A 2:28.34 2:31.76 12
  1) Knight, Jason 11 2) Hombroek, Tyson 12 3) Swan, Stephen 11 4) Flack, Grayson 11
  41.95 41.58 33.18 35.05    
16 Quinn Ridge Swim Team A 2:42.55 2:36.35 10
  1) Bauer, Joseph 12 2) Gould, Daniel 11 3) Tzegaegbe, Jacob 12 4) Simpson, Cody 12
  45.49 48.27 31.90 30.69    
17 Forest Hills/YMCA   A 2:40.53 2:36.76 8
  1) McKenzie, Ryan 12 2) Savage, James 12 3) Jackson, Matthew 11 4) Thomas, Stephen 11
  40.92 38.09 47.50 30.25    
18 Morning View   A 2:43.37 2:37.30 6
  1) Dahlin, Brett 12 2) Wilson, Anthony 12 3) Sully, Matthew 12 4) Everett, Andrew 12
  35.71 45.70 41.70 34.19    
19 Edgewater Lightning   A 2:39.69 2:37.41 4
  1) Lukacs, Jerrod 12 2) Wilson, Bryan 12 3) Matichak, Ryan 12 4) Watkins, Luke 11
  36.69 42.67 47.42 30.63    
20 Snellville Supersonics   A 2:41.28 2:39.94 2
  1) Daglis, Daniel 12 2) Cheek, Tommy 11 3) Maggioli, Nicco 12 4) Repetto, TJ 12
  44.81 52.77 31.83 30.53    
21 Rivermist   A 2:36.30 2:40.33  
  1) Dudley, David 11 2) McKeever, Nathan 12 3) Wearn, Jimmy 12 4) Vander Wood, Blake 11
  44.66 44.45 32.25 38.97    
22 Peachtree Station   A 2:37.10 2:41.15  
  1) Buccino, Andrew 12 2) Kester, Sean 12 3) Craven, Matthew 12 4) Reeder, Christopher 11
  43.74 46.54 39.58 31.29    
23 Cherokee Woods East\Rivercliff A 2:48.82 2:41.53  
  1) Morgan, Andrew 12 2) Rilling, Jacob 12 3) Cook, Parker 12 4) Hurley, Joshua 12
  37.76 47.66 39.71 36.40    
24 Fields   A 2:47.29 2:48.48  
  1) Fraser, Chris 12 2) Unger, Blake 11 3) Brady, Bill 11 4) Olszewski, Michael 11
  45.43 43.32 46.04 33.69    
25 Smoketree   A 2:51.99 2:48.53  
  1) Morgan, Jonathan 11 2) McClanahan, Ryan 11 3) Van Keuren, Zeke 11 4) Espinosa, Rodrigo 11
  48.59 45.08 37.22 37.64    
26 Saratoga   A 2:51.89 2:49.93  
  1) Buntichai, Patrick 12 2) Mallory, Tony 11 3) Caputo, Steven 12 4) Wilhelm, Andrew 11
  49.10 50.13 35.75 34.95    
27 Apalachee Aquatics   A 2:48.59 2:51.67  
  1) Hosford, Chris 11 2) Bennett, Blake 12 3) Cantrell, Calvin 11 4) Campbell, David 11
  47.12 46.80 47.75 30.00    
28 Berkley Hills   A 2:40.21 2:52.06  
  1) Lau, Steven 12 2) Harwood, Brandon 9 3) Harwood, Drew 11 4) Eaves, Jeremy 12
  46.45 56.69 35.49 33.43    
29 Coopers Pond   A 2:46.67 2:53.11  
  1) Hayes, Steven 12 2) Morris, Christopher 12 3) Edwards, Kyle 12 4) Ward, Michael 12
  44.88 51.00 41.70 35.53    
30 Eastmont Cove   A 3:30.97 2:53.35  
  1) Lottes, Matt 11 2) Wynia, Aaron 12 3) Cooper, J.D. 11 4) Bauer, Matthew 11
  41.46 50.50 41.70 39.69    
31 Jones Bridge   A 2:45.58 2:56.06  
  1) Williams, Stephen 11 2) Staley, Colin 11 3) Persichetti, Steven 11 4) Valentine, Bobby 11
  54.48 37.66 46.03 37.89    
31 Nantucket Novas   A 3:00.49 2:56.06  
  1) Cooper, David 12 2) Knox, Matthew 11 3) Burger, Zac 12 4) McClearn, Kevin 11
  43.48 48.71 48.28 35.59    
33 Lockridge Forest Swim Team A 3:07.99 2:56.52  
  1) Nolan, Michael 12 2) Baska, Alex 11 3) Gottlieb, Jesse 11 4) Shank, Michael 11
  43.80 46.52 49.43 36.77    
34 Rivermoore Park Riptide A 2:51.61 2:56.69  
  1) Ackerman, Cody 11 2) Cureton, Steven 12 3) Mullins, Doug 11 4) Sweeney, Patrick 11
  53.07 42.06 42.59 38.97    
35 Rivershyre   A 2:55.32 3:16.68  
  1) Dale, Austin 11 2) Glaze, Matthew 9 3) Tolbert, Neil 12 4) McMullen, Richie 9
  42.36 1:04.52 52.53 37.27    
36 Four Winds   A 3:18.72 3:22.52  
  1) Durrance, Travis 11 2) O'Neil, Kevin 11 3) Scott, Brandon 11 4) Middleton, Alex 11
  44.28 1:02.94 54.84 40.46    
--- Waterton   A 2:33.54 DQ  
  1) Pallas, Jared 12 2) Love, Jeremy Scott 12 3) Brindley, Michael 12 4) Newport, Andrew 12
  36.92 42.37 36.26 35.59    
--- Evergreen Lakes   A 2:51.68 DQ  
  1) Kemeter, Jeffery 12 2) Anderson, Scott 12 3) Meyers, Randy 11 4) Wilmot, Andrew 11
  1:14.60 54.83 42.99 46.90    
--- Gwin Oaks   A 2:57.52 DQ  
  1) Izzo, Tommy 12 2) Deloach, Justin 12 3) Bevins, Zach 11 4) Wilson, Daniel 11
  1:09.35 23.31 52.01 39.63    
--- Youth Swimming   A 2:40.37 DQ  
  1) Lynch, Kenny 10 2) Fitzgerald, Colton 12 3) Byrd, Jon Thomas 12 4) Boone, Cory 12
  56.83 41.14 53.25 41.25    
--- Connemara   A 3:43.88 DQ  
  1) MacFarlane, Andrew 9 2) Houman, Michael 10 3) Triebert, Danny 12 4) NG, Douglas 11
  58.79 59.57 49.39 52.68    
--- Meadow Trace Marlins   A 2:52.70 DQ  
  1) Holdsworth, Michael 11 2) Cooper, Benjamin 12 3) Evans, Robert 11 4) McPherson, Jairob 11
  41.63 51.74 36.64 35.07    
--- Plantation S & R Club   A 3:31.66 DQ  
  1) Grizzle, Jake 12 2) Blackmon, Luke 12 3) Colom, Eric 12 4) Culora, Nathan 12
  55.49 1:03.38 1:02.42 39.52    
--- Mountain Park Sharks   A 2:42.79 DQ  
  1) LaRocco, Patrick 11 2) Winston, Michael 12 3) Johnson, Matthew 11 4) Newhouse, Kyle 11
  40.80 44.77 41.51 34.25    
--- Maple Ridge Manta Rays   A 2:46.27 DQ  
  1) Pettis, Paxton 12 2) Lane, Karl 12 3) Martin, Tucker 12 4) Peavy, Luke 11
  50.74 44.57 34.08 39.46    
--- Parkview   A 2:37.73 NS  

 

This page last modified Thu, Apr 03, 2008